شنبه، 10 آبان 1399

مخاطرات بیابان لوت

گرمای زیاد:

افزایش درجه حرارت و گرمای شدید باعث تغییر در کیفیت هوا شده و این مسئله، بر نحوه تنفس افراد تأثیر می‌گذارد. تعرق بیش از حد منجر به کم آبی بدن، خستگی و گرفتگی عضلات می‌شود. از دست دادن آب بدن باعث توقف تعرق شده و با افزایش دمای بدن، به اندام‌های داخلی بدن استرس وارد می‌شود. بطور مثال، قلب برای تنظیم درجه حرارت داخلی یا غلبه بر کم آبی اقدام به افزایش گردش خون می‌کند که می‌تواند منجر به افزایش غلظت خون و دشواری در پمپاژ خون شود. زمانی که بدن بیش از حد گرم شود، بطوریکه فعالیت اندام متوقف و به سلول‌ها آسیب وارد شود، فرد در خطر شوک و سکته قرار می‌گیرد. برای پیشگیری از این مسئله، بدن فرد باید بلافاصله خنک شود.

 

طوفان:

یکی دیگر از مخاطرات بیابان لوت طوفان های باد و گرد و غبار است. توفان های گرد و غبار یکی از پدیده های متداول جوی در مناطق خشک و نیمه خشک است و می تواند هر ساله خسارت های زیادی به بخش های مختلف وارد نماید. این پدیده یکی از مخاطره های طبیعی است که به لحاظ اقتصادی، اجتماعی و شرایط محیطی و سلامت افراد ر ا دستخوش مشکلاتی می کند. از مهمترین مشکلاتی که این پدیده می تواند برای گردشگران ایجاد کند به کاهش دید حتی تا 10 متر ، آسیب های چشمی و فیزیکی و ... اشاره کرد.

 

سیلابی شدن رودخانه شور:

رود شور تنها رودخانه دائمی است که در بیابان لوت جریان دارد. این رود همواره در حال تغییر بستر خود بر پهنه بیابان لوت است ودر نهایت به کلوت ها ختم می شود. رود شور از کوه‌های شمال غرب بیرجند سرچشمه می‌گیرد و پس از طی ۲۰۰ کیلومتر مسافت به کلوت های شهداد می رسد. این رود در فاصل های بارانی سال جریان های سطحی حوضه های بالادست را به سمت بیابان لوت هدایت می کند و با افزایش جریان آب می تواند مشکلاتی را برای گردشگران به وجود آورد. از جمله این مشکلات می توان به باتلاقی نمودن زمین های اطراف و چاله­های کوچک اشاره کرد که باعث گیرکردن ماشین ها در گل می­ شود.

 

 

گزیدگی :

گزیدگی ها از جمله اتفاقاتی است که ممکن است در هر مکانی و مخصوصا در زمان بیابان گردی با آن مواجه شد. بنابراین لازم است کلیه تورها و گردشگران قبل از عزیمت به بیابان لوت از انواع اقدامات اوليه در برخورد با گزيدگي ها از جمله عقرب، زنبور، مار، حشرات و ... آگاه شده و امکانات و تجهیزات لازم برای درمان مصدوم به همراه داشته باشند.

 

عدم وجود آب آشامیدنی و غذا:

در بیابان لوت آب آشامیدنی و غذا وجود ندارد، بنابرین گردشگران باید به مقدار کافی آب و غذا از آخرین شهرها و روستاهای منتهی به بیابان لوت تهیه کنند. 

 

عدم وجود امکانات امدادی:

با توجه به اینکه در بیابان لوت امکانات امدادی وجود ندارد لازم کلیه تورها و گردشگران قبل از سفر تمهیدات لازم را اندیشیده و با تجهیزات لازم سفر کنند و راهنمای بومی به همراه داشته باشند. 

 

آفرود و آسیب های محیطی آن

آفرود (off road) یا خارج از جاده در واقع یک فعالیت رانندگی و شاخه‌ای از سفرهای ماجراجویانه است که راننده و سرنشین با استفاده از اتومبیل‌های شاسی بلند وارد مکان­های صعب‌العبور مانند مناطق بیابانی، باتلاق‌ها، رودخانه‌ها، مناطق پر برف، کوهستان و سایر عرصه ­های طبیعی می‌شوند. هر گونه حضور گروه ­های آفرود در بیابان­ها و عرصه­ های بکر و طبیعی کشور آسیب­ زا و بسیار مخرب بوده و از جهات گوناگون به زیستگاه­ های کشور آسیب ­های جدی وارد می­کند. از جمله این آسیب­ ها می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-    بسیاری از مناطق که تاکنون بکر ودست نخورده باقی مانده ­اند در زیر چرخ این ماشین­ ها تبدیل به جاده­ های خاکی و در نتیجه تخریب منطقه می شود.

2-    حضور خودروهای آفرود در مناطق بیابانی باعث از بین بردن پیوستگی ماسه ­های روان از طریق ریشه گیاهان و همچنین چسبندگی طبیعی آن‌ها شده و به شدت ریزگرد‌ها و طوفان‌های ماسه کمک می‌کند.

3-    ورود همزمان چندین و گاه ده­ ها خودروی آفرود به بکرترین بیابان­ها و عرصه ­های طبیعی کشور، موجب ترس و وحشت جانوران وحشی شده و با کاهش امنیت زیستگاه، بسیاری از جانوران را به خارج از زیستگاه­های طبیعی و مناطق نا امن هدایت می کند.

4-    عبور خودروهای آفرود از عوارض طبیعی و مسیرهای نامتعارف موجب تخریب پوشش گیاهی مناطق و نابودی بوته­ ها، درختچه­ ها و انواع گیاهان می­ شود.

بنابراین ضروری است جهت جلوگیری از تخریب عرصه های بکر و طبیعی کشور، رفت و آمد خودروهای آفرود از طریق مسیرهای معین و استاندارد صورت پذیرد و علاقه مندان به آفرود نیز صرفا در داخل پیست های مورد تایید به انجام تمرین و مسابقه بپردازند.

 

گروه های آفرود در بیابان لوت و  تخریب های ناشی از آن