شنبه، 10 آبان 1399

 ​دهسلم: 

روستای دهسلم در 285 کیلومتری بیرجند و 85 کیلومتری جنوب غرب نهبندان قرار دارد . فاصله این روستا تا ریگ یلان 35 کیلومتر است. دهسلم مهمترین آبادی در راه باستانی شهداد (خبیص) به نهبندان (نه) است. این راه، از اهمیت تجاری بسیاری از پیش از اسلام تا 70 سال گذشته برخوردار بوده و تا هنگامی که کاروان های شتر کالاهای مورد نیاز را جابجا می‌کردند این مسیر یکی از مهمترین مسیرهای تجاری ما بین کرمان، خراسان و مُکران بوده است. اِصطَخری، اِبن حوقَل و اَلمَقدسی از میان جغرافی دانان قدیم از این مسیر یاد کرده اند و جهانگردان قرون اخیر چون گالیندوی انگلیسی، زایلِر آلمانی، گابریِل و اِستِراتیل زوئراتریشی این مسیر را طی نموده اند.

در مورد وجه تسمیه روستای دهسلم در اسناد و حافظه تاریخی مردم نقل و قول های متفاوتی ثبت و ضبط شده است. عده ای از اهالی روستا معتقدند که در ابتدا دو برادر به نام های سلم و تور، به این منطقه آمده اند که دهسلم کنونی را سلم، آباد کرده است.

صنایع دستی به واسطه ورود گردشگران به روستای دهسلم رشد قابل توجهی داشته است. مهمترین فعالیت های صنایع دستی در این روستا قالی بافی، قالیچه بافی، پارچه بافی، حصیربافی و انواع سوزن دوزی های سنتی  است.

 

شاخصه ی این روستا نخلستان آن است که در کنار ماسه های بیابان منظره بسیار زیبایی را خلق کرده است. تنوع خرما در این روستا باعث رونق کشاورزی و در پی آن رونق اقتصادی شده است. نخلستان دهسلم با نخل هایی به قدمت حدود 200 سال در فهرست میراث طبیعی- ملی کشور نیز ثبت شده است.

انواع خرما در این روستا عبارتند از خاره خوش، پُرکو، کَروت، زاهدی، قَصر، کَبکاب، اَلو، خودرو، گُلاوی و ... است. در گوشه ای از نخلستان و در بافت قدیم روستا، قلعه ای قدیمی با نام قلعه محمدتقی خان قرار دارد. علاوه بر این قلعه، دو قلعه قدیمی دیگر هم با نام های شوره گز و  بَکرآباد در نزدیکی دهسلم واقع هستند. 

 

شغل اصلی اهالی روستا، کشاورزی و باغداری است. وجود قنات و منابع آب، باعث رونق کشاورزی در دهسلم شده است به گونه ای که بجز خرما، گندم، جو و پنبه هم از دیگر محصولاتی است که در این روستا تولید می شود. علاوه بر کشاورزی، دامداری و پرورش شتر هم بخش دیگری از معیشت روستا محسوب می شود.

این روستا از جهات مختلف منطقه ای، ملی، زیستی، گردشگری، جهانی و بین المللی بسیار حائز اهمیت است.

 

 

شهداد

شهداد با نام تاریخی خبیص و جمعیت ۲۴۰۰۰ نفری، در ۷۰ کیلومتری شمال شرق کرمان، در حاشیه غربی میراث جهانی بیابان لوت قرار گرفته‌است و بزرگ‌ترین بخش استان کرمان به‌شمار می‌رود. شهر باستانی شهداد با دیرینگی ۶۰۰۰ ساله در سال ۱۳۴۷ خورشیدی توسط کاوشگران سازمان میراث فرهنگی ایران کشف شد. این محوطه به نام محوطه تاریخی، باستانی و صنعتی آراتا نام‌گذاری شده‌است. این ناحیه از کرمان، هیچگاه مورد توجه باستان شناسان نبود، زیرا تصور وجود تمدن باستانی در صحرای لوت غیرممکن بود. اولین هیئت کاوش در سالهای ۱۳۴۶ به سرپرستی دکتر احمد مستوفی- از مؤسسه جغرافیایی دانشگاه تهران – برای بررسی موقعیت جغرافیایی دشت لوت و اطراف آن وارد آنجا شدند و در حین اکتشافات خود «چاله تکاب» به تعدادی سفال برخورد کردند که قسمتی از آنها از زمین بیرون و این آثار نشان از وجود تمدنی پیشرفته در این ناحیه بود.

شَهداد یکی از بخش‌های شهرستان کرمان از استان کرمان ایران می‌باشد. شهداد از جنوب غرب به مناطق کوهستانی و سردسیر سیرچ و از شمال شرق به مناطق کویری و گردشگری بِکری از قبیل کلوت متصل است. شهداد در گذشته مرکز ایالت آراتا بوده‌است. همچنین قدیمی‌ترین پرچم فلزی در جهان با عنوان درفش شهداد در این منطقه کشف شده‌است. درفش شهداد کهن‌ترین درفش یافت شده در ایران است که اکنون در موزه ملی نگه داری می‌شود.